Jak zaaranżować Barok w łazience!

  wanna barakowa

  Barok w łazience – co musisz wiedzieć?

  Łazienkę można urządzić na wiele sposobów. Chociaż dzisiaj najczęściej wnętrze takie jest minimalistyczne i niezwykle oszczędne w formie, to nie każdemu taki styl musi odpowiadać. Wiele osób ma inne poczucie piękna i czuje się dobrze w zgoła różnych od nowoczesnych wnętrzach.

  Jednym z takich wyjątkowych, i tak naprawdę rzadko spotykanym nurtem jakim można się inspirować podczas aranżacji, jest Barok. Styl ten wywodzi się z Rzymu i tam królował od końca XVI do XVIII. Do dziś jednak kierunek ten pojawia się i przewija w licznych nietypowych i zarazem wyjątkowych projektach wnętrz. Może niezupełnie prezentuje się tak samo. Czasem jest po prostu tylko inspiracją i wykorzystywane są poszczególne elementy charakterystyczne dla Baroku.

  barokowa łazienka

  Jak urządzić łazienkę inspirowaną Barokiem?

  Oczywiście nie jest to najłatwiejsze zadanie i nie każdy może sobie na to pozwolić. Na pewno dla tego stylu lepsze będzie duże wnętrze pokoju kąpielowego, niż mała łazienka w bloku. Barok w dekoracjach wykorzystywał bogate zdobienia praktycznie we wszystkich przedmiotach użytku codziennego a także meblach. Meble przybierały dosyć spore formy z charakterystyczną bogatą ornamentyką. Dodatki były bardzo ważne. Wtedy to na drugim miejscu była ich funkcjonalność, przede wszystkim miały wyglądać w określony sposób i tworzyć razem niewątpliwie niepowtarzalny styl. Barokowe rzeźby, złote zasłony z weluru, szkatułki na biżuterię sprawiały, że wnętrze było klasycznie pięknie.

  Jakie barwy były charakterystyczne dla Baroku?

  Tak jak liczne zdobienia, istotna była kolorystyka przedmiotów. Musiały być to barwy mocne, nasycone, dające jakiś większy przekaz i dobrze współgrające z żółtym światłem świec. Najczęściej były więc wybierane barwy ciepłe i takie też były pożądane. Dobrze prezentowała się czerwień, złoto, czerń, srebro, brąz. Wszystkie te kolory są „jakieś”, nie jest to absolutnie tło, lub uniwersalny odcień.  Można powiedzieć, że barwy te są w dzisiejszym świecie utożsamiane z luksusem, odwagą, ale i ciepłem.

  Ceramika sanitarna w barokowym wnętrzu

  W takiej łazience nie ma bez wątpienia miejsca na nowoczesną kabinę prysznicową, lub podwieszaną i minimalistyczną miskę wc. Ceramika sanitarna powinna mieć opływowy kształt. Dobrze w takich pomieszczeniach będą prezentowały się wanny wolnostojące z lanego marmuru. Idealnie połączenie będą stanowiły ze złotymi bateriami, które będą miały bogato zdobione kurki. Koniecznie w barokowym wnętrzu musi znaleźć się miejsce na duże lustro w ozdobnej, złotej ramie. Na ścianach nie powinno zabraknąć obrazów stylizowanych na takie z epoki. Zamiast nowoczesnych plafonów, można dostać lampy, kinkiety przypominające świeczki, czy wiszące żyrandole. Meble jakie mogą znaleźć się w łazience powinny mieć fornirowane fronty i dodatki w postaci złotych, ozdobnych uchwytów.

  Ceramikę w stylu barokowym znajdziesz tutaj – https://www.lazienkiabc.pl/Ceramika-c2

  Wydawać by się mogło, że tak urządzone wnętrze jest wyniosłe i przytłaczające. Oczywiście można uzyskać taki efekt, jeśli do zbyt małego pomieszczenia zdecydujemy się wstawić za dużą liczbę dodatków. Jeśli zdecydujemy się urządzić w takim stylu duże wnętrze nie powinno być takiego efektu. A wnętrze na pewno będzie inne niż wszystkie. Goście, którzy odwiedzą naszą łazienkę będą mogli zachwycić się nietypową jak na dzisiejsze czasy ornamentyką i zdobieniami. We wnętrzu urządzonym w taki sposób nie trudno jest się zrelaksować i odpocząć. Nie jest to tylko łazienka, ale prawdziwa strefa komfortu, którą można mieć na wyciągnięcie ręki.

  Współczesna łazienka inspirowana barokiem nie będzie miała funkcjonalności sprzed wieków. Urządzenia sanitarne, czy też armatura jaka się tam znajdzie będzie tylko stylizowana na taką z epoki. Będzie to tym samym pomieszczenie, które będzie połączeniem klasycznego piękna, przepychu z nowoczesnymi i ergonomicznymi urządzeniami. Urządzona łazienka w ten sposób na pewno nie wyjdzie z mody. Będzie stanowiła ponadczasową aranżację, która nie znudzi się nigdy.