Łazienka dla seniora i osoby niepełnosprawnej – jak urządzić?

  cze 25, 2019
  łazienkia seniora

  Łazienka jest pomieszczeniem, które powinno być jak najbardziej dopasowane pod względem funkcjonalności do osób z niej korzystających.  Szczególnie dużym wyzwaniem może być jej aranżacja wtedy, gdy mają korzystać z niej osoby starsze czy niepełnosprawne. Wtedy miejsce to powinno być nie tylko estetyczne, ale i przede wszystkim bezpieczne. Podpowiadamy jak to zrobić!

  Sklep łazienkowy – www.lazienkiabc.pl

  łazienka dla seniora

  Wanna czy kabina prysznicowa w łazience dla seniora?

  Urządzając łazienkę musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z ważniejszych jest ten dotyczący wyboru wanny lub kabiny prysznicowej. Osoby starsze często przyzwyczajone są do wanny, jednak korzystanie z kabiny natryskowej na pewno jest dużo łatwiejsze dla osób, które mają problemy z motoryką. Wybierając kabinę prysznicową powinniśmy zwrócić uwagę także na szerokość drzwi czy wysokość brodzika. Im niższy tym oczywiście lepiej.

  A najbardziej praktycznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wybór kabiny bez brodzika, kabiny otwartej tzw. Walk – In. Modele te składają się z jednej, dwóch czy trzech ścianek. Zawsze jedna część pozostaje otwarta. Kabiny Walk – In montowane są na niskich brodzikach, a najczęściej są ich pozbawione i montowane na samej posadzce. W takich przypadkach stosuje się odpływy liniowe lub punktowe. Dzięki nim wchodząc do kabiny nie napotkamy żadnych barier. Jest to niezwykle komfortowe nie tylko dla osób starszych, ale także i niepełnosprawnych, które do kabiny mogą nie tylko bezproblemowo wejść, ale nawet wjechać wózkiem.

  Niestety nie w każdej łazience można takie rozwiązanie zastosować. W łazienkach blokowych grubość stropu może być zbyt mała, by zmieścił się w niej odpływ razem z syfonem. Na rynku coraz częściej spotkać się można z odpływami kompaktowymi, które zajmują znacznie mniej miejsca i są nawet o połowę mniejsze od tych standardowych. Najlepiej i najbezpieczniej decyzję o montażu odpływy liniowego podjąć na etapie planowania budowy domu.

  Oczywiście nie zawsze należy wykluczyć opcje takiego montażu, nawet wtedy gdy chcemy przerobić łazienkę. Jednak wcześniej decyzję powinien podjąć fachowiec. W przypadku, gdy nie można zastosować odpływu liniowego być może będzie można ten ścienny, który uznawany jest za bardziej praktyczny.